Announcing the Strings and Piano Finalists and Winners from the 2018 Schubert Club Competition

FINALISTS, 2018 – February 24, Augsburg University

Piano Level I

Skyler Chan, P109
Plymouth, MN
Wayzata Central Middle School
Alexander Braginsky

Gideon Scheeler, P102
Saint Paul, MN
Christ’s Household of Faith
Elena Piastro

Jacob Taggart, P110
Blaine, MN
Saint Agnes School
Reid Smith

Sarah Zhang, P111
Woodbury, MN
Woodbury High School
Jessica Hong

Piano Level II

Amanda Chan, P210
Plymouth, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Austin Cheng, P211
Maple Grove, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Vinh Nguyen, P217
Fairbault, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Alexander Braginsky

Kimberly Shen, P220
Arden Hills, MN
Mounds View High School
Alexander Braginsky

Margaret Wang, P207
Eagan, MN
Eastview High School
Alexander Braginsky

Clara Xu, P215
Rochester, MN
Mayo High Schools
Horacio Nuguid

Piano Level III

Jay Grinols, P316
Northfield, MN
St. Olaf College
Kathryn Ananda-Owens

Ines Guanchez, P304
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Peter Lagershausen, P323
Appleton, WI
Lawrence University
Anthony Padilla

Bowen Liu, P325
Saint Paul, MN
University of Northwestern- St. Paul
Richard Lange

Hung Nguyen, P320
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Jackson Richards, P318
Moorhead, MN
Concordia College, Moorhead
Grigor Khachatryan

Piano Level IV

Priscilla Chang, P409
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Matthew Harikian, P404
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Minhee Park, P410
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Garret Ross, P407
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Strings Level I

Dennis Eum, S106
Edina, MN
The Blake School
Hanno Strydom

Katya Moeller, S102
Coralville, IA
Northwest Junior High, Iowa City
Almita Vamos

James Thompson, S104
Brainerd, MN
Brainerd High School
Sally O’Reilly

Andrea Wallick, S108
Apple Valley, MN
Eastview High School
Tanya Remenikova
 

Strings Level II

Catherine Carson, S204
Northfield, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Sally O’Reilly

Christopher Kwon, S201
Maple Grove, MN
Maple Grove Senior High School
Silver Ainomae

Matthew Pakola, S210
Edina, MN
Edina High School
Korey Konkol

Katia Tesarczyk, S203
Saint Paul, MN
Saint Paul Central High School
Sally O’Reilly

Nygel Witherspoon, S205
Minneapolis, MN
Connections Academy
Tanya Remenikova

Joyce Zhao, S206
Edina, MN
Edina High School
Sally O’Reilly

Strings Level III

Sedra Bistodeau, S304
Princeton, MN
Bettina Mussumeli

Emera Guarth, S310
Sioux Falls, SD
Cleveland Institute of Music
Joan Kwuon

Sofia Schutte, S307
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Alastair Witherspoon, S305
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Imala Witherspoon, S309
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

SCHOLARSHIP WINNERS, 2018 – February 25, Augsburg University

Piano Level I

1st Place
Gideon Scheeler, P101
Saint Paul, MN
Christ’s Household of Faith
Elena Piastro

2nd Place
Sarah Zhang, P104
Woodbury, MN
Woodbury High School
Jessica Hong

Honorable Mention
Skyler Chan, P102
Plymouth, MN
Wayzata Central Middle School
Alexander Braginsky

Honorable Mention
Jacob Taggart, P103
Blaine, MN
Saint Agnes School
Reid Smith

Piano Level II

1st Place
Kimberly Shen, P206
Arden Hills, MN
Mounds View High School
Alexander Braginsky

2nd Place
Vinh Nguyen, P205
Fairbault, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Alexander Braginsky

Honorable Mention
Austin Cheng, P203
Maple Grove, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Piano Level III

1st Place
Jay Grinols, P303
Northfield, MN
St. Olaf College
Kathryn Ananda-Owens

2nd Place
Jackson Richards, P304
Moorhead, MN
Concordia College, Moorhead
Grigor Khachatryan

Honorable Mention
Bowen Liu, P302
Saint Paul, MN
University of Northwestern- St. Paul
Richard Lange

Honorable Mention
Hung Nguyen, P305
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Piano Level IV

1st Place
Priscilla Chang, P404
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

2nd Place
Garret Ross, P402
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Honorable Mention
Matthew Harikian, P401
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Strings Level I

1st Place
James Thompson, S102
Brainerd, MN
Brainerd High School
Sally O’Reilly

2nd Place
Katya Moeller, S101
Coralville, IA
Northwest Junior High, Iowa City
Almita Vamos

Strings Level II

1st Place
Nygel Witherspoon, S202
Minneapolis, MN
Connections Academy
Tanya Remenikova

2nd Place
Katia Tesarczyk, S205
Saint Paul, MN
Saint Paul Central High School
Sally O’Reilly

Honorable Mention
Catherine Carson, S206
Northfield, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Sally O’Reilly

Strings Level III

1st Place
Sedra Bistodeau, S301
Princeton, MN
Bettina Mussumeli

2nd Place
Sofia Schutte, S302
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Honorable Mention
Alastair Witherspoon, S305
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Strings Level IV

1st Place
Kyle Price, S404
Madison, WI
University of Wisconsin, Madison
Uri Vardi

2nd Place
Jesse Nummelin, S403
Minneapolis, MN
Kathe Jarka

Honorable Mention
Elena Denny, S401
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

 

One Comment