Announcing the Strings and Piano Finalists and Winners from the Schubert Club Competition

FINALISTS, 2017 – March 11, 2017
St. Catherine University

Piano Level I (Grades 7-9)

Joseph Caswell, P119
Shoreview, MN
The Lighthouse School
Paul Wirth

Austin Cheng, P102
Maple Grove, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Sophie Vivienne Moore, P108
Minnetonka, MN
Minnetonka High School
Daniel Rieppel

Gideon Scheeler, P109
Saint Paul, MN
Christ’s Household of Faith
Oleg Levin

Kimberly Shen, P118
Arden Hills, MN
Mounds View High School
Alexander Braginsky

Emma Taggart, P103
Blaine, MN
St. Agnes High School
Reid Smith

Piano Level II (Grades 10-12)

Chen Chen, P218
Eden Prairie, MN
Edina High School
Denis Evstuhin

Collin Jinks, P211
Bayport, MN
Stillwater Area High School
Jo Ann Link

Liam Mayo, P214
Green Bay, WI
Home School
Anthony Padilla

Evren Ozel, P207
Minneapolis, MN
Walnut Hill School for the Arts
Wha Kyung Byun

Zhen Tu, P212
Eagan, MN
Eagan High School
Lydia Artymiw

Piano Level III (College Freshman – Age 23)

Gabrielle Claus, P329
Appleton, WI
Lawrence University
Michael Mizrahi

Milou de Meij, P332
Appleton, WI
Lawrence University
Anthony Padilla

Xiaoya Gao, P320
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Matthew Harikian, P308
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Ming Hu, P321
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Neil Krzeski, P324
Appleton, WI
Lawrence University
Michael Mizrahi

Kaitlin Lalmond, P317
Germantown, WI
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Mingfei Li, P328
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Daniel Eras Saborio, P305
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Piano Level IV (Age 24-28)

Alison Lee, P409
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Fanya Lin, P401
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Lydia Michel, P411
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Minhee Park, P408
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

 

Strings Level I (Grades 7-9)

Catherine Carson, S101 – Violin
Northfield, MN
Northfield High School
Sally O’Reilly

Maximus Gurath, S103 – Cello
Sioux Falls, SD
Edison Middle School
Anna Clift

Derek Hwang, S106 – Cello
Dakota Dunes, SD
North High School
Peter Howard

Katya Moeller, S110 – Violin
Coralville, IA
Northwest Junior High School
Northwest Jr High

James Thompson, S109 – Violin
Brainerd, MN
Forestview Middle School
Sally O’Reilly

Joyce Zhao, S108 – Violin
Edina, MN
Valley View Middle School
Sally O’Reilly

Strings Level II (Grades 10-12)

Maria Chirinos, S212 – Violin
Faribault, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Sally O’Reilly

Robert Hwang, S216 – Violin
Dakota Dunes, SD
North High School
Kimberly Fisher

Christopher Kwon, S222 – Cello
Maple Grove, MN
Maple Grove Senior High School
Mina Fisher

Madeline Sheard, S211 – Cello
Maple Grove, MN
Maple Grove Senior High School
Mina Fisher

Imala Witherspoon, S214 – Violin
Minneapolis, MN
Main Street School of Performing Arts
Sally O’Reilly

Nygel Witherspoon, S219 – Cello
Minneapolis, MN
Connections Academy
David Holmes

Strings Level III (College Freshman – Age 23)

Melissa Deal, S311 – Violin
Bloomington, MN
Cleveland Institute of Music
William Preucil

Elena Denny, S309 – Cello
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

Luther Warren, S310 – Violin
New Brighton, MN
New England Conservatory
Miriam Fried

Alastair Witherspoon, S312 – Violin
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Louisa Woodfull-Harris, S304 – Violin
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Strings Level IV – No Preliminary Round

2017 SCHOLARSHIP WINNERS — March 12, 2017
St. Catherine University

PIANO

Piano Level I (Grades 7-9)

1st) Joseph Caswell, P105
Shoreview, MN
The Lighthouse School
Paul Wirth

2nd) Emma Taggart, P103
Blaine, MN
St. Agnes High School
Reid Smith

Honorable Mention) Austin Cheng, P102
Maple Grove, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Honorable Mention) Kimberly Shen, P104
Arden Hills, MN
Mounds View High School
Alexander Braginsky

Piano Level II (Grades 10-12)

1st) Liam Mayo, P203
Green Bay, WI
Home School
Anthony Padilla

2nd) Evren Ozel, P202
Minneapolis, MN
Walnut Hill School for the Arts
Wha Kyung Byun

Piano Level III (College Freshman – Age 23)

1st) Daniel Eras Saborio, P309
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

2nd) Matthew Harikian, P308
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Honorable Mention) Kaitlin Lalmond, P307
Germantown, WI
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Honorable Mention) Ming Hu, P304
Appleton, WI
Lawrence University
Catherine Kautsky

Piano Level IV (Age 24-28)

1st) Fanya Lin, P403
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

2nd) Alison Lee, P404
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

 

 

STRINGS
Strings Level I (Grades 7-9)

1st) Maximus Gurath, S102 – Cello
Sioux Falls, SD
Edison Middle School
Anna Clift

2nd) Catherine Carson, S101 – Violin
Northfield, MN
Northfield High School
Sally O’Reilly

Honorable Mention) Derek Hwang, S103 – Cello
Dakota Dunes, SD
North High School
Peter Howard

Strings Level II – (Grades 10-12)

1st) Madeline Sheard, S205 – Cello
Maple Grove, MN
Maple Grove Senior High School
Mina Fisher

2nd) Nygel Witherspoon, S206 – Cello
Minneapolis, MN
Connections Academy
David Holmes

Honorable Mention) Maria Chirinos, S204– Violin
Faribault, MN
Shattuck-St. Mary’s School
Sally O’Reilly

Honorable Mention) Christopher Kwon, S201 – Cello
Maple Grove, MN
Maple Grove Senior High School
Mina Fisher

Strings Level III – (College Freshman – Age 23)

1st) Melissa Deal, S304 – Violin
Bloomington, MN
Cleveland Institute of Music
William Preucil

2nd) Elena Denny, S303 – Cello
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

Honorable Mention) Luther Warren, S301 – Violin
New Brighton, MN
New England Conservatory
Miriam Fried

Strings Level IV – (Age 24-28)

1st) Benjamin Osterhouse, S404 – Cello
Saint Paul, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

2nd) Charles Asch, S403 – Cello
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

Honorable Mention) Julia Floberg, S405 – Cello
Minneapolis, MN
Greg Byers

Honorable Mention) Jesse Nummelin, S402 – Cello
Minneapolis, MN
Tom Rosenberg

 

3 Comments

  • Thank you so very much, Tessa! I truly appreciate hearing from you. And big congratulations to all of the finalists and prize winners!!!

  • Lydia Artymiw says:

    Please correct the spelling of my last name. It was misspelled twice (in the finalists list under Matthew Harikian, Piano Level Three and in the Winners’ List under Matthew Harikian, Level Three).
    Thank you!

    • Tessa Retterath Jones says:

      Sorry about that, Lydia! It should be corrected now. Thanks for letting us know, and congrats to all your students who were finalists and winners!

Leave a Reply