Announcing the Voice, Brass & Woodwinds, and Guitar Finalists and Winners from the Schubert Club Competition

2017 FINALISTS
March 4, 2017, Augsburg College

Voice Level I (Age 18-21)
Madison Holtze, V114
Soprano
University of Minnesota
Wendy Zaro-Mulins

Miranda Kettlewell, V110
Soprano
University of Wisconsin – Madison
Mimmi Fulmer

Claire Powling, V106
Soprano
University of Wisconsin – Madison
Mimmi Fulmer

Anja Pustaver, V118
Soprano
University of Wisconsin – Stevens Point
Matthew Markham

Kathryn Rupp, V120
Soprano
Simpson College
Virginia Lauridsen

Olivia Schurke, V101
Soprano
St. Olaf College
Tracey Engleman

Katherine Streckert, V109
Soprano
University of Northwestern – Saint Paul
Richard Joseph

Voice Level II (ages 22 -25)
Eric Broker, V211
Baritone
St. Olaf College
George Smith
Rhianna Cockrell, V203
Mezzo
University of Minnesota
John David De Haan

Luigi Enriquez, V206
Tenor
Luther College
Jill Phillips

Anna Hashizume, V213
Mezzo
University of Minnesota
Wendy Zaro-Mulins

Austin Sanders, V212
Baritone
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

Voice Level III (ages 26-30)
Christina Christensen, V302
Mezzo
University of Minnesota – Duluth
George Smith

Raymond Vincent Graybar, V306
Baritone
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

Juan Carlos Mendoza, V312
Tenor
University of Iowa
John Muriello

Mario Perez, V307
Tenor
Adriana Zabala

Benjamin Sieverding, V313
Bass
George Smith

Brass & Woodwinds – Level II (no preliminary round)

Brass & Woodwinds – Level III
Zach Gingerich, BW313
Trombone
University of Minnesota
Tom Ashworth

Hannah Hickman, BW310
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Carson King-Fournier, BW319
Trombone
Northwestern University

Ryan Wallace Olson, BW312
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Justin Sales, BW311
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Tim Shows, BW317
Oboe
University of Minnesota
Basil Reeve

Amelia Smith, BW301
Clarinet
University of Minnesota
Alexander Fiterstein

Zixuan Yan, VW316
Flute
University of Minnesota
Immanuel Davis

Guitar (no preliminary round)

2017 WINNERS
March 5, 2017, Augsburg College

Voice Level I (Age 18-21)
1st)  Madison Holtze – V105, Soprano
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Teacher: Wendy Zaro-Mulins

2nd)  Anja Pustaver – V104
Waunakee, WI
University of Wisconsin – Stevens Point
Teacher: Matthew Markham

Honorable Mention)  Kathryn Rupp – V107, Soprano
Indianola, IA
Simpson College
Teacher: Virginia Lauridsen

Voice Level II (ages 22 -25)
1st)  Anna Hashizume – V205, Mezzo
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Teacher: Wendy Zaro-Mulins

2nd)  Eric Broker – V203, Baritone
Minneapolis, MN
St. Olaf College Graduate
Teacher: George Smith

Voice Level III (ages 26-30)
1st)  Ben Sieverding – V301, Bass
Minneapolis, MN
Teacher: George Smith

2nd)  Mario Perez – V305, Tenor
Saint Paul, MN
Teacher: Adriana Zabala
 
Brass & Woodwinds – Level II
1st)  Shreya Narayan – BW209, Flute
Cottage Grove, MN
East Ridge High School
Teacher: Nancy Maloney

2nd)  Elizabeth Kleiber – BW206, Flute
Hudson, WI
Hudson High School
Teacher: Susie Kuniyoshi

Honorable Mention)   Faith Helgeson – BW203, Flute
Bloomington, MN
Brightmont Academy
Teacher: Julia Bogorad-Kogan

Honorable Mention)  Anders C. Peterson – BW208, Clarinet
Northfield, MN
Interlochen Arts Academy
Teacher: Emil Khudyev

Brass & Woodwinds – Level III
1st)  Justin Sales – BW305, Saxophone
Mounds View, MN
University of Minnesota
Teacher: Preston Duncan

2nd)  Amelia Smith – BW301, Clarinet
Minneapolis, MN 
University of Minnesota
Teacher: Alexander Fiterstein

Honorable Mention)  Carson King-Fournier – BW302, Trombone
Saint Paul, MN
Northwestern University

Honorable Mention)  Zixuan Yan – BW308, Flute
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Teacher: Immanuel Davis

Guitar
1st)  Evan Taucher – G05
Milwaukee, WI
University of Wisconsin – Milwaukee
Teacher: Rene Izquierdo

2nd)  Chase Bernard – G05
Bloomington, MN
Normandale Community College
Teacher: Alan Johnston

Honorable Mention)  Samuel Hines – G03
Milwaukee, WI
University of Wisconsin – Milwaukee
Teacher: Rene Izquierdo

Honorable Mention)  Matthias Vancutsem – G06
Milwaukee, WI
University of Wisconsin – Milwaukee
Teacher: Rene Izquierdo

HUNTER/SCHUBERT CLUB PRIZE
Luigi Enriquez, Tenor
Decorah, IA, Luther College
Teacher: Jill Phillips

 

Leave a Reply