Congratulations to the 2016 Scholarship Competition Winners!

competition_blog

The Schubert Club Student Scholarship Competition, held each spring, awards approximately $50,000 annually to young musicians. Two cash prizes in each instrument division and age level are awarded – $2000 and $1500 – to be used for further musical education. 

Students first competed in a preliminary round, which took place on February 27. The finalists from that round went on to compete in the Finals Round which took place this past Saturday. The winners from that round are listed below. Besides winning cash prizes, each winner was also invited to perform at the Winners Recital which took place at the Ordway the next day (this past Sunday). 

Congratulations to all our winners!

 

Strings

Level I: Grades 7, 8, 9

1st) Katia Tesarczyk – S101
Violin
Saint Paul, MN
Saint Paul Central High School
Sally O’Reilly

2nd) Joyce Zhao – S103
Violin
Edina, MN
Valley View Middle School
Sally O’Reilly

Level II: Grades 10, 11, 12

1st)  Emma Richman – S203
Violin
Minneapolis, MN
Southwest High School
Susan Crawford

2nd)  Naomi Powers – S204
Violin
Mitchell, SD
Mitchell High School
Doosook Kim

Honorable Mention)  Eliot Johnson – S201
Cello
Edina, MN
Edina High School
Tanya Remenikova

Level III: College Freshman through age 23

1st)  Michael Chu – S303
Violin
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

2nd)  Alastair Witherspoon – S302
Violin
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Honorable Mention)  Arjun Ganguly – S301
Viola
St. Cloud, MN
University of Minnesota
Sabina Thatcher

Level IV: Age 24 through 28

1st)  Yukina Ono – S402
Violin
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Sally O’Reilly

2nd)  Lindsay Schlemmer – S404
Cello
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Tanya Remenikova

Piano

Level I: Grades 7, 8, 9

1st)  Margaret Wang – P102
Eagan, MN
Falcon Ridge Middle School
Alexander Braginsky

2nd)  Amanda Chan – P103
Plymouth, MN
Wayzata Central Middle School
Alexander Braginsky

Honorable Mention)  Kimberly Shen – P101
Arden Hills, MN
Chippewa Middle School
Alexander Braginsky

Honorable Mention)  Emma Taggart – P105
Blaine, MN
St. Agnes
Reid Smith

Level II: Grades 10, 11, 12

1st)  Abigail Arkley – P207
Somerset, WI
Home School
Kevin Hobbs

2nd)  Zhen Tu – P204
Eagan, MN
Eagan High School
Lydia Artymiw

Honorable Mention)  Noah Qiu – P202
Woodbury, MN
Woodbury High School
Jo Ann Link

Honorable Mention)  Crystal Cheng – P203
Maple Grove, MN
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Level III: College Freshman through age 23

1st)  Thomas Pearson – P303
Northfield, MN
St. Olaf College
Nancy Paddleford

2nd)  Josue Gonzalez – P302
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Honorable Mention)  Xuan He – P301
Northfield, MN
St. Olaf College
Kent McWilliams

Level IV: Age 24 through 28

1st)  Clare Longendyke – P403
Minneapolis, MN
Indiana University
Karen Shaw

2nd)  Isabella Jie – P405
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Honorable Mention)  Wayne Ching – P406
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Lydia Artymiw

Voice

Level I:  Age 18 through 21

1st)  Erica Hoops – V101
Soprano
Buffalo, MN
St. Olaf College
Tracey Engleman

2nd)  Francesca Dawis – V106
Soprano
Minneapolis, MN
Stanford University
Wendy Hillhouse

Honorable Mention)  Claire Powling – V107
Soprano
Madison, WI
University of Wisconsin – Madison
Mimmi Fulmer

Honorable Mention)  Alma Neuhaus – V103
Mezzo
Minneapolis, MN
St. Olaf College
Anna Mooy

Level II:  Age 22 through 25

1st)  Audra Fuchsel – V203
Mezzo
La Crosse, WI
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

2nd)  Austin Sanders – V204
Baritone
La Crosse, WI
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

Honorable Mention)  Meghan Lowe – V202
Soprano
Saint Paul, MN
Normandale Community College
Debra Capener

Honorable Mention)  Erik John Broker – V205
Baritone
Minneapolis, MN
St. Olaf College
George Smith

Level III:  Age 26 through 30

1st)  Andrew Lovato – V306
Baritone
Minneapolis, MN
Ken Shaw

2nd)  Clara Osowski
Mezzo
Brooklyn Center, MN
Emma Small

Honorable Mention)  Katherine Weber – V302
Soprano
Onalaska, WI
Indiana University
Costanza Cuccaro

Honorable Mention)  Elena Bird – V304
Soprano
Fargo, ND
Trish McCaffrey

Combined Brass and Woodwinds

Level I: Grades 9, 10, 11, 12

1st)  Russell Sweet – BW103
Saxophone
Saint Paul, MN
Roseville Area High School
Preston Duncan

2nd)  Shreya Narayan – BW106
Flute
Cottage Grove, MN
East Ridge High School
Nancy Maloney

Honorable Mention)   Annika Johnson – BW104
French Horn
Pine Island, MN
Home School
Caroline Leman

Level II: College Freshman through age 28

1st)  Matthew Pilmer – BW207
Saxophone
Minneapolis, MN
University of Minnesota
Preston Duncan

2nd)  Tim Shows – BW206
Oboe
West Saint Paul, MN
University of Minnesota
Basil Reeve

Honorable Mention)  Antonio Patrick – BW201
Trombone
Northfield, MN
St. Olaf College
Larry Zimmerman

Honorable Mention)  Jeiran Hasan – BW202
Flute
Coralville, IA
University of Iowa
Nicole Esposito

Guitar

Grade 9 through age 28

1st)  Benjamin Dameron – G10
Milwaukee, WI
University of Wisconsin – Milwaukee
Rene Izquierdo

2nd)  Nathan Bredeson – G09
Milwaukee, WI
University of Wisconsin – Milwaukee
Rene Izquierdo

Honorable Mention)  Chase Bernard – G05
Bloomington, MN
Normandale Community College
Alan Johnston

 

HUNTER/SCHUBERT CLUB PRIZE

Justin Sales – BW204
Saxophone
Moundsview, MN
University of Minnesota
Preston Duncan