Announcing the 2016 Schubert Club Competition Finalists!

competition_2015_blog

We are thrilled to share the results of the 2016 Schubert Club Bruce P. Carlson Student Scholarship Competition. The students listed below will go on to compete in the Final Round on March 19 where two winners from each category will be chosen for cash prizes and the opportunity to perform in the annual Winners’ Recital at the Ordway Concert Hall. We had over 175 students participate in this year’s competition. Congratulations to all our finalists, and thank you to all our wonderful volunteers!

To see photos from the event, check out our Instagram feed at instagram.com/schubertclub.

Learn more about the competition here.

FINALISTS, 2016

Voice Level I (Age 18 – 21)

Francesca Dawis, V115
Soprano
Stanford University
Wendy Hillhouse

Erica Hoops, V114
Soprano
St. Olaf College
Tracey Engleman

Alma Neuhaus, V117
Mezzo
St. Olaf College
Anna Mooy

Claire Powling, V106
Soprano
University of Wisconsin – Madison
Mimmi Fulmer

Olivia Schurke, V109
Soprano
St. Olaf College
Tracey Engleman

Jacob Sorrells, V112
Tenor
St. Olaf College
Tracey Engelman

Nicholas Swanson, V113
Tenor
St. Olaf College
Dale Kruse

Voice Level II (ages 22-25)

Eric John Broker, V204
Baritone
St. Olaf College
George Smith

Audra Fuchsel, V206
Mezzo
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

Emily Johnson, V202
Soprano
University of Minnesota – Morris
Emma Small

Meghan Lowe
Soprano
Normandale Community College
Debra Capener

Austin Sanders, V208
Baritone
Viterbo University
Daniel Johnson-Wilmot

Voice Level III (ages 26-30)

Elena Bird, V313
Soprano
Trish McCaffrey

Andrew Lovato, V309
Baritone
Ken Shaw

Eric G. Meyer, V303
Bass
University of Minnesota – Duluth
John Charles Pierce

Clara Osowski, V301
Mezzo
University of Iowa
Emma Small

Sarah Richardson, V310
Soprano
University of Wisconsin – Madison
Paul Rowe

Katherine Weber, V302
Soprano
Indiana University
Costanza Cuccaro

Piano Level I (grades 7-9)

Amanda Chan, P105
Wayzata Central Middle School
Alexander Braginsky

Austin Cheng, P106
Wayzata Central Middle School
Alexander Braginsky

Margaret Wang, JP03
Falcon Ridge Middle School
Alexander Braginsky

Emma Taggart, P110
Saint Agnes
Reid Smith

Anson Tiong, P111
McGuire Middle School
Tania Spector

Kimberly Shen, P101

Chippewa Middle School

Alexander Braginsky

Piano Level II (Grades 10-12)

Abigail Arkley, P211
Home School
Kevin Hobbs

Chen Chen, P204
Edina High School
Denis Evstuhin

Crystal Cheng, P206
Wayzata High School
Alexander Braginsky

Collin Jinks, P205
Stillwater Area High School
Jo Ann Link

Madeline Pape, P220
Moundsview High School
Philip Low

Noah Qiu, P215
Woodbury High School
Jo Ann Link

Zhen Tu, P212
Eagan High School
Lydia Artymiw

Piano Level III (college freshman – age 23)

Anthony Capparelli, P301
Lawrence University
Catherine Kautsky

Josue Gonzalez, P309
University of Minnesota
Alexander Braginsky

Xuan He, P312
St. Olaf College
Kent McWilliams

Ming Hu, P318
Lawrence Universtiy
Catherine Kautsky

Neil Krzeski, P324
Lawrence University
Michael Mizrahi

Evan Newman, P321
Lawrence University
Anthony Padilla

Thomas Pearson, P313
St. Olaf College
Nancy Paddleford

Strings Level I (Grades 7-9)

Maximus Gurath, S108
Cello
Edison Middle School
Jia Ciao

Derek Hwang, S106
Cello
North Middle School
Peter Howard

Matthew Pakola, S103
Violin
South View Middle School
Sally O’Reilly

Katia Tesarczyk, S107
Violin
Central High School
Sally O’Reilly

Joyce Zhao, S104
Violin
Valley View Middle School
Sally O’Reilly

Strings Level II (Grades 10-12)

Sara Aldana, S208
Violin
Shattuck St. Mary’s
Sally O’Reilly

Eliot Johnson, S201
Cello
Edina High School
Tanya Remenikova

Naomi Powers, S204
Violin
Mitchell High School
Doosook Kim

Emma Richman, S210
Violin
Southwest High School
Susan Crawford

Clara Schubilske, S213
Violin
Moundsview High School
Sally O’Reilly


Strings Level III (College Freshman – Age 23)

Andrew Altmaier, S313
Cello
St. Olaf College
David Carter

Michael Chu, S307
Violin
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Clair Elrod, S316
Violin
St. Catherine University
James Garlick

Arjun Ganguly, #303
Viola
University of Minnesota
Sabina Thatcher

Sophia Spiegel, S312
Cello
St. Olaf College
David Carter

Alastair Witherspoon, S310
Violin
University of Minnesota
Sally O’Reilly

Brass & Woodwind Level I (Grades 9-12)

Lauren Flaten, BW114
Flute
Roseville Area High School
Judy Ranheim

Claire Gunsbury, BW101
Flute
Brainerd High School
Immanuel Davis

Shruti Gupta, BW113
Flute
Blake School
Michele Frisch

Faith April Helgeson, BW111
Flute
Brightmount Academy
Julia Bogorad-Kogan

Annika Johnson, BW104
French Horn
Home School
Caroline Leman

Shreya Narayan, BW112
Flute
East Ridge High School
Nancy Maloney

Russel Sweet, BW105
Saxophone
Roseville Area High School
Preston Duncan

Brass & Woodwind Level II (College Freshman – Age 28)

Jeiran Hasan, BW207
Flute
Universtiy of Iowa
Nicole Esposito

Kurt Hattenberger, BW218
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Hannah Hickman, BW209
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Katie Ann Kohler, BW212
Flute
University of Minnesota
Julia Bogorad-Kogan

Antonio Patrick, BW203
Trombone
St. Olaf College
Larry Zimmerman

Matthew Pilmer, BW217
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Justin Sales, BW214
Saxophone
University of Minnesota
Preston Duncan

Tim Shows, BW215
Oboe
University of Minnesota
Basil Reeve

Elizabeth Sperry, BW210
Flute
St. Catherine University
Julia Bogorad-Kogan